Eğitim nedir ve çeşitleri ?

Fadila

Global Mod
Global Mod
Egitim, insanlarn cevrelerindeki seyleri anlamalar ve dusunme yeteneklerini gelistirmeleri icin ogrenmeleri gereken seylerin sunumu olarak tanmlanabilir. Insanlar, egitim sayesinde kendilerini gelistirerek, daha iyi kararlar verme, daha akll secimler yapma ve daha karl olanaklarn farkna varma yeteneklerine sahip olurlar. Egitim, kisisel ve toplumsal gelisimin bir arac olarak kabul edilir ve cesitli bicimlerde uygulanan pek cok farkl yaklasmlar vardr.

Cesitli Egitim Yaklasmlar

Bircok ulkedeki egitim sistemi, cesitli egitim yaklasmlarnn bir kombinasyonu ile olusturulur. Iki ana yaklasm, ogrenmeyi destekleyen ve ogrenmeyi onceleyen yaklasmdr. Ogrenmeyi destekleyen yaklasm, ogrencinin tum ogrenme surecini desteklemek icin ogrenciye cesitli yardmlar saglamaya odaklanr, ogrenmeyi onceleyen yaklasm ise ogrencinin ozellikle kendi ogrenmesini saglamaya odaklanr. Ayrca, ozel egitim, sosyal beceriler egitimi, kisileraras iliskiler egitimi, coklu zeka egitimi gibi cesitli egitim yaklasmlar da vardr.

Klasik Egitim Yaklasmlar

Klasik egitim yaklasm, ogrencinin ogrenme surecini kontrol etmesi icin kullanlan bir yaklasm olarak kabul edilir. Bu yaklasm, ogrencinin, akademik basar icin gerekli bilgileri ogrenmesini saglamak icin ogretmenlerin dersleri araclgyla ogrenmesine odaklanr. Bu yaklasm, dersler araclgyla verilen bilgiyi ogretmenin snf icindeki anlatmn kullanarak ogrenmeye odaklanr. Ogrencilerin, ogrenmeye calsrken karslastklar zorluklar anlamalarn saglamak icin ogretmenlerden yardm almalar gerekir.

Yeni Egitim Yaklasmlar

Yeni egitim yaklasmlar, ogrencinin ogrenme surecini kontrol etmesi icin kullanlan yaklasmlardr. Bu yaklasm, ogrencinin kendi ogrenmesine odaklanr. Ogrenci, ogrenme surecine katlmay kontrol etmek icin farkl yontemleri kullanarak ogrenme surecine katlm saglar.