Bebek Beklerken Alışveriş…

kübra

Member
Bebek Beklerken Alışveriş…


Hamile olduğunu öğrenir öğrenmez insanın gözü vitrinlerdeki mini mini cicilere takılır kalır, hazır hayatın bir döneminde hepsini alma fırsatı ele geçmişken bünye zor zapt edilir ya da çoğu kez edilemez. Deneyimsiz annelerce bu işe araştırmasız, bir mağaza kapısından dalarak başlamak ise tüketim çılgınlığına yeni bir çılgın eklemekten ve ocağa incir ağacı ekmekten başka bir şey değildir.
Ancak o ilk günlerde ne kadar araştırma yaptıysam da internette tam anlamı ile doyurucu bir bilgi bulamadığım gibi kitaplarda yer alan listelerde de bir dolu gereksiz ürün olduğunu gördüm. Anlayacağınız alışveriş zamanlaması ve tüyoları ile ilgili olarak söyleyeceğim naçizane bir kaç cümlem var:

 • Zamanlama:
İlk olarak, sabırsızlığınızı çok iyi biliyorum ama önerim 3 ay dolmadan ya da cinsiyetini öğrenmeden gereksiz yere dükkanları zengin etmeyiniz. Daha çoook vaktiniz var.Hamileliğinin 7. ayıyla birlikte anne yürümek ve uzun süre ayakta kalmakta zorlandığından, bence alışveriş için en iyi zaman 5. ve 6. aylar, özellikle de eskilerin milat saydığı 6. ay. O zamana kadar da mağazaları zevkle gezip nerede ne bulabileceğinizi, bütçenize hangi mağazaların hitap ettiğini araştırabilir sonra blinçli biçimde tüm ihtiyaçlarınızı o adreslerden temin edebilirsiniz. Ben de ilerleyen aylarda hareket ve ayakta kalma kabiliyetimi yitirebileceğimi öngörüp, olur da başkaları benim yerime bu en zevkli işi yapar korkusu ile bir liste geliştirmiş, en hareketli zamanlarımda 4., 5. aylarda, alışveriş merkezlerini ve dükkanları köşe bucak gezmiştim. Bu sayede hem bebebeğe ne gerekir, ne giydirilir öğrendim, hem de 6. ayda eşimle çıktığımız temel 2 alışveriş ile hemen hemen her şeyi alabildim. Şimdi 7. ayda kafam rahat, şişmiş ayaklarımı evde uzatabiliyorum. Ayrıca sakın coşup da nasıl olsa lazım olacak mantığı ile bebeğinize 1 yıllık tüm kıyafetleri, oyuncakları, aksesuarları bu dönemde almayın. İleride yani doğumdan sonra mağazaların önünden eli boş geçmek zorunda kalmak yeni çıkan şeyleri evde var diye alamamak da sıkıcı olabilir. Listemizi iyi yapıp gerektikçe gerekenleri alıp alışveriş iştahımızı da kısım kısım, zaman zaman doyurmak hem sonra bebeğimizi alıp onunla başbaşa alışverişe çıkmak da bize ileride çok iyi gelecek.
 • Mobilya:
Bebek odası için mobilya konusuna daha sonra ayrı bir başlıkta detaylıca deyineceğim ama tavsiyem 5. ayda bakmaya başlayın en geç 6. ay içerisinde alın. Genellikle 1 ay teslim süresi, en az 2 ay da havalandırma süresi veriliyor. Yani en geç 6. ayda el sıkışmakta fayda var.
İşte size gereken ilk liste:
 • 1 ya da en fazla 2 adet yeni doğan hastane çıkışı seti. Bu set hastaneden çıktıktan kısa süre sonra kullanışsız olacağı ve çok çabuk küçüleceği için 2 adeti geçmemeli. Bu setlerin içerisinde genellikle 1 adet eski tip zıbın ya da atlet, 1 adet tulum, penye başlık, eldiven, bazen patik ve önlük çıkmaktadır. Bu set dışında eldiven almaya gerek yok çünkü ilk günlerden sonra tırnaklarını keseceğiniz için ihtiyacınız da olmayacak. Ayrıca ellerini kapattığınız bebeğinizin dünyayı algılama kanallarından birini de kapattığınızdan uzmanlarca eldiven tavsiye edilen bir giysi değildir. Aynı şekilde başlık da kış değilse ve eviniz sıcaksa ilk bir kaç günden sonra yine gerekli olmayacaktır.
 • 6-7 adet (0-3 aylık için) alttan çıtçıtlı body. Bu bodyler bacakları olmayan minik tulumlar gibiler ve genellikle kış bebeklerinde tulumların içine giydirilip atlet vazifesi görüyorlar. Yaz bebekleri ise tek başına bacakları çıplak bırakıp giyebiliyor. Eğer sonbahar ya da kış bebeği geliyorsa havanın durumunu da göz önünde bulundurarak kısa kollu ve uzun kollu modellerden çeşit yaparak almanızı tavsiye ederim, askılılar daha ziyade yaz bebeklerine uygun.
 • 5-6 adet (0-3 aylık için) ayaklı tulum. Ayaklı tulum tek parça olması ile en kullanışlı bebek kıyafetidir. Bunların yakadan başlayıp ayak bileğine kadar çıtçıtlı olanları ise bebeğinizi giydirmek açısından pratiklik sağlar. Ancak tulumların kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir yönü vardır, tulum küçülüp de bebeği ayaklarından dizlerine doğru kasıp hareketlerini engellemeden bir beden büyük olana geçilmelidir. Ayrıca alırken popo kısmı geniş olan modelleri tercih ederseniz bez bağlandığında sıkma derdi ile karşılaşmazsınız.
 • 2-3 adet (0-3 aylık için) alt üst takım. Tulum kullanmayı tercih edip hiç almayadabilirsiniz ama çeşit olması ve farklı kullanımlar ve şartlar için gerekebilir. Alt üst takımların tulumlara göre avantajı altı kirlendiğinde sadece alt parçayı, üstü kirlendiğinde sadece üst parçayı değiştirme şansınızın olması ve belden lastikli özelliği ile pantalonlarının tulumlar gibi biraz küçülünce dizleri kasmamasıdır. Giyimde tulum ya da alt üst takımlara ağırlık vermek annenin tercihidir. Ben daha sevimli bulduğumdan giyimde ağırlıkla tulum tercih ettim.
 • 2 adet banyo havlusu. Bunlar bebekler için satılan başlıklı kare şeklinde havlulardır.
 • 4-5 adet büyük boy tülbent. Havlu ilk haftalarda bebeğin cildini zedeleyeceğinden havlu içerisine önce tülbent yaymak gerekmektedir. Bu büyük boy tülbentler banyodan sonra bebeği kurulamak için kullanıldığı gibi yaz aylarında bacaklarını örtmek, bebeğin altına yaymak vs. gibi pek çok amaca hizmet edeceğinden fazla fazla olmasında hiç bir sakınca yoktur.
 • 5-6 adet battaniye. Mevsime göre üzerini örtmek, yatırdığınız yerde bebeğin altına yaymak gibi pek çok amaca hizmet edecek bataniyeler en çok kullanılıp en çok kirlenecek eşyalardan biri, bu yüzden fazlaca ve örgü, peluş, penye, yün gibi malzemelerden çeşit yaparak almakta fayda var.
Bu noktaya kadar kıyafet sayısı kulağınıza fazla geliyor olabilir, açıkcası ben araştırırken çok şaşırmıştım. Ancak belirtmeliyim ki bebekler özellikle ilk 3 aylık dönemde çok fazla altlarına yapıp kusma eğilimi gösterdiklerinden bazen günde bir kaç takım kıyafet kirletebiliyor ve doğumdan sonra belki de bünyesi zayıf düşen, uykusuzluktan yorulan anne bunları sürekli yıkayıp kurutup ütüleyecek fırsatı bulamayabiliyor. Yine de kıyafet sayısı kişilerin bütçeleri doğrultusunda azaltılabilir, arttırılabilir ya da şimdilik bir kaç numune alıp, doğumdan sonra saptanacak kişisel ihtiyaçlara göre baba ek liste ile alışverişe yollanabilir. Liste bitmedi, devam:
 • 3-4 adet bileği yumuşak çorap ve patik. Bunlar da özellikle kış bebeklerine gerekmektedir.
 • 3 adet yün ya da ısıtıcı başka bir malzemeden hırka. Kış bebeklerine gerekmekte.
 • 1-2 adet uyku tulumu. Mevsime göre yazlık ve kışlık olabilmekte.
 • 10-12 adet ince tülbent (mermerşahi) elbezi. Çok amaçlı kullanılacak el bezilerdir. Gaz çıkarırken omzunuza koyacağınız, kaynatılıp ılıtılmış temiz suya batırıp bebeğinizin ağız ve belki vücut temizliğini yapacağınız hassas cildine zarar vermeyecek bu bezler olmazsa olmazlardan.
 • Ateş ölçer. Bebek olan her evde olması gereken bir alet. Eskiden klasik camdan termometreler kullanılırmış ama hasta ve ağlayan bir bebek üzerinde kullanımları zor. Şimdi en çok önerilen Braun marka dijital, kulaktan ölçüm yapan modeleler, ben de bir tane aldım. Çok yüksek fiyatlara farklı modeller de mevcut ancak ortalama bir şey de işinizi görecektir.
 • Emzik (ilk1 ay için). Bir kere parmak ya da kumaş emmeye alıştıktan sonra bir daha ayırmak zor olduğundan uzmanlar ilk günlerden itibaren ortodontik emziklerden kullanılmasını öneriyor. Parmak emme emziğe oranla çok daha zor bırakılan bir alışkanlık olduğu gibi ağız yapısında da bozukluğa yol açıyor. Bu yüzden emziği önceden hazır edin ve kullanın. Aldığınız emziği beğenmezse başka tür ve şekilde emzik deneyin, uzmanlar bu konuda bebeğe seçme şansı tanınmasını öneriyor, hatta baştan 2 çeşit alıp hangisini beğeneceğini de görebilirsiniz. Ayrıca bakteri toplayacağından her ay zedelenmese de emziğin değiştirilmesi istenmekte.
 • Bebek arabası. Bütçenize, yaşam tarzınıza ve zevkinize uygun bir model seçebilirsiniz. Ancak mutlaka ana kucağı olması ilk aylarda araba koltuğu olarak da kullanılması açısından gerekli. Daha sonra ayrıca başka bir başlık altında bu konuyu detaylandıracağım.
 • Anne yanı için beşik, sepet ya da park yatak.
 • Mobilya seçiminden sonra alınacak doğru ebatta uyku seti. Ben funnababy setlerini tavsiye ederim. İçerisinden, nevresim takımı, yorgan, karyola yanı koruyucuları çıkmakta. Yastıklarını ise ayrıca almanız gerekiyor, ilk etapta sadece dekoratif olarak kullanılacaklar.
 • Anne için emzirme önlüğü. Herkes için değilse de sosyal hayattan daha az kopmaya niyetli anneler için şart diyebiliriz. Arkadaşlarınızla toplum içerisinde sohbet ederken bir yandan bu önlüğün altında bebeğinizi de emzirebilirsiniz.