Güvenlik güçleri Kongre’de nöbet tutan protestocuların üzerine ilerledi

“Üsler” yasasına karşı protestolar nedeniyle Kongre’de gerginlik

VİDEO İZLE

Polis ile projenin yaptırımına karşı çıkan solcu militanlar arasında öğleden sonra kaydedilen olayların ardından milletvekilleri bu Perşembe günü sözde “Temel Yasası” hakkındaki tartışmaya devam edecek.

Fotoğraf: Alfredo Luna.

Polise, Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich tarafından tasarlanan ve protestolar sırasında sokakların kapatılmasını yasaklayan grev karşıtı protokolü uygulama talimatı verildi.

Fotoğraf: Alfredo Luna.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Üniformalı polislerin protestoculara tazyikli su da dahil olmak üzere ilerlemesi öğleden sonra geç saatlerde iki aşamada gerçekleşti; polis kaynaklarına göre bu operasyonlarda yaklaşık 30 yaşında Şili vatandaşı bir tutuklu da vardı.

Güvenlik güçlerinin parlamento binasının bitişiğindeki sokakları boşaltma yönündeki talimatına rağmen, ana arterler hem askerler hem de protestocular tarafından eşit şekilde işgal edildi.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Fotoğraflar: Victor Carreira.
Fotoğraflar: Victor Carreira.

Başlangıçta jandarma ve polisin kalabalığa doğru ilerlediği ve alan mücadelesinde her iki kesim arasında çatışmaların olduğu kaydedildi.Ancak öğleden sonra sıcaklığın 35 dereceyi aştığı seferberlik nedeniyle moraller yatıştı.

Protestocular basına tepki gösterdi güvenlik güçleri tarafından “dayak” ve “gaz”a maruz kalmak.

Ancak kısa bir süre sonra, valilerin gelişiyle gerilim yeniden canlandı ve Polo Obrero’nun lideri Eduardo Belliboni’nin düştüğü ve iyileşene kadar birkaç dakika boyunca asfaltta hareketsiz kaldığı yeni bir çatışma yaşandı.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Lider şunu bildirdi “İlçe baskı altındaydı. Beni sürüklediler, dövdüler. Birkaç arkadaşla birlikte yerde oturuyorduk. Huzurlu olduğunu göstermek için oturduk. Sırtıma tekme attılar ve nefes nefese kaldım.”“Basına yeniden katıldıktan sonra söyledi.

FIT temsilcisi Myriam Bregman, güvenlik güçlerinin eylemlerini öğrenince binayı terk etti ve protestoya yaklaşarak televizyon kameraları önünde “Patricia Bullrich yasayı meşrulaştırmak için bir gösteri yapıyor. Bunu örtbas etmek istiyorlar” dedi. Bununla”.

“Pek çok sektörün bu kışkırtıcı ve kışkırtıcı Bullrich saçmalığına kapılması üzücü. Dışarıda bir provokasyon düzenledi.” Bregman, bakanın “sopa, kan ve baskı görmek istediğini” de sözlerine ekledi.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Fotoğraflar: Victor Carreira.
Fotoğraflar: Victor Carreira.

Çoğunlukla Polo Obrero (PO), Sosyalist İşçi Partisi (PTS), MTR Teresa Vive ve Sosyalist İşçi Hareketi (MST) militanlarından oluşan protestoya katılanlar arasında Celeste Fierro ve Buenos Aires’teki Patricio Del I de vardı. FIT-U’dan yasa koyucular.

“Bize gaz verdiler, kamusal ve uluslararası medyadan gazeteciler vardı. Herkese ve saraylara gaz verdiler. Gösteri yapma hakkımız var. Suçlular Kongre’nin içinde.” Del Corro, göz yaşartıcı gaz kullanımına ilişkin basına açıklamalarda bulundu.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Metro ve Premetro İşçileri Sendikası (Agtsyp) delegesi Claudio Dellekarbonara da güvenlik güçlerinin sahadaki eylemlerini sorguladı ve operasyonu “anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi.

Gruplar kendi çağrılarıyla protesto eylemi gerçekleştirdi. Alt mecliste tartışılan “Üsler” tasarısının reddedilmesinde “zorunluluk ve aciliyet nöbeti” yaşandı.

Güvenlik güçleri Kongre binasının önündeki caddeyi işgal eden protestocuların üzerine ilerledi

VİDEO İZLE

Güvenlik operasyonu, Kongre binasının tüm kaldırımlarına metal çit çekilmesini ve bitişik cadde ve caddelerde çok sayıda asker ve saldırı aracı, yangın musluklu kamyon, motosiklet ve minibüs ve güvenlik güçlerine ait otobüsleri içeriyor.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Fotoğraflar: Victor Carreira.

Bu akşam saat 22.30’dan sonra, Bazı göstericiler Ulusal Kongre yakınında protestolara devam etti ve bir grup genç kadın bir noktada Federal Polis hücre kamyonuna bindirildi.

“Bir grup kız marş söylüyordu, dövdüler, götürdüler, bütünlüklerini korumamız için bize izin vermediler”Unión por la Patria’nın (UxP) ulusal yardımcısı Eduardo Toniolli basına kınamada bulundu.

“Hiçbir şey yapmayan kişilerin vücut bütünlüğünün korunması gerekir. Bu hukuka aykırı bir gözaltıdır” dedi.

Toplumsal örgütler geniş çaplı operasyon karşısında “Üsler” yasasına karşı Kongre’de toplandı

VİDEO İZLE

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Reklam ve İletişim:  Whatsapp:  262 606 0 726  Skype:  live:2dedd6a4f1da91be
Yasal Uyarı: Blog Sitemiz; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı Yer Sağlayıcı'dır. Sitemiz ve içerisinde bulunan tüm içerikler taslak halindedir, kesinliği kanıtlanmış bilgiler değildir. Sitemiz kar amacı gütmez, ücretsiz bilgi paylaşımı yapan bir websitesi olarak yayın hayatına başlayacaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği  [email protected]  adresi ile iletişime geçerek bildirebilirsiniz. Yasal süre içerisinde ilgili içerikler sitemizden kaldırılacaktır.